انگیزه گروه صنعتی ابداع گران

آمارهای موثق جهانی حاکی است از مصارف بیش از حد ظروف و کیسه های پلاستیکی تولید شده از منابع نفتی و پتروشیمی ،تا جایی که حالا دنیا از یک فاجعه زیست محیطی بزرگ رنج می برد و می رود که یک لایه پلاستیکی کره زمین را فرا گیرد ! مگر اینکه از اکنون به فکر چاره ای اساسی باشیم. لذا کشورهای توسعه یافته یکی از راه های نوین و موفق جهت حل این بحران زیست محیطی را ، بهره مندی و تولید از مواد پلیمری و کامپاند های گیاهی و ارگانیک نظیر سبوس برنج می دانند .با توجه به قابلیت جذب سریع به طبیعت وایجاد حاصلخیزی مجدد خاک ، فاقد هرگونه مواد سمی و سرطان زا و حافظ سلامت مصرف کننده ،کاهش وابستگی این تولید از منابع نفتی،ارزان و مقرون به صرفه بودن مواد اولیه آن ، جلوگیری از واردات بی رویه به کشور ، ارزان تر و اقتصادی تر بودن تولید نسبت به محصولات پلاستیکی ، کاهش زباله و امکان بازیافت محصول ، پاره ای از مزیت های تولیدات پلیمری سبوس برنج .می باشد.
مصرف بی رویه پلاستیک به ویژه همگام با رشد صنعت و تکنولوژی به دلیل فرایند برگشت پذیری آهسته و کند که عملا صدها سال به طول می انجامد ، آن را را به یک بحران زیست محیطی تبدیل کرده است . پلاستیک از آلاینده های اصلی محیط زیست بوده و راه یافتن آن به چرخه غذایی انسان یکی از علل اصلی گسترش انواع سرطان ها عنوان شده است.
پلاستیک‌ها بعد از ۷۰۰ سال از رها سازی در طبیعت شروع به تجزیه شدن می‌کنند و پس از هزار سال قرار گرفتن در محیط تجزیه می‌شوند و البته این تجزیه‌شدن از نوع بصری است و صرفا پلاستیک به بخش‌های بسیار ریز‌تر تقسیم می‌شود و همچنان در محیط باقی خواهد ماند و مواد شیمیایی موجود در آن همچنان در خاک حضور خواهد داشت. گفته می‌شود تنها در هر ثانیه ۱۶۰ هزار کیسه پلاستیکی در سراسر دنیا تولید و مورد استفاده قرار گرفته و دور انداخته می‌شود. اگر مقدار تولید یک سال کیسه‌های پلاستیکی را کنار هم قرار دهیم هفت دور، دور کره زمین می‌زنند و این عدد معادل پنج تریلیون کیسه است که هر ساله در اختیار افراد در سراسر دنیا قرار می‌گیرد. در وب‌سایتtheworldcounts.com به صورت لحظه‌ای مقدار ترکیبات پلاستکی تولیدی نمایش داده می‌شود که بسرعت در حال افزایش است.
شیوع مصرف مواد پلاستیکی به خصوص در کشور های در حال در حال توسعه نظیر ایران چنان گسترده شده است که حتی برخی افراد ترجیح می دهند صرف نظر از آسیب جبران ناپذیری که به محیط زیست وارد می شود از این ظروف در منزل نیز استفاده کنند این در حالی است که این مواد از مشتقات نفتی بوده و در تماس مستقیم با غذای گرم یا سرد ترکیبات خطرناک و سرطان زا از آنها آزادسازی و با خوردن غذا وارد بدن می شود. طبق آمار موجود سالانه بیش از ۳ میلیون تن پلاستیک در کشور تولید می شود و کشور ما متاسفانه جز ۵ کشور اول جهان در زمینه سرانه پلاستیک است .

کشورهای توسعه یافته یکی از راه های نوین و موفق جهت حل این بحران زیست محیطی را ، بهره مندی و تولید از مواد پلیمری و کامپاند های ترکیبی از جمله کامپاند های چوب و پلاستیک می دانند.
کامپوزیت های چوب پلاستیک (wood plastic composite) که امروزه به اختصار wpc نامیده میشوند ، کامپوزیت های ترکیبی از الیاف چوب ، پلاستیک ، نوعی آرد مخصوص و ترکیبات افزودنی خاصی اند ،که برای اولین بار در ایالات متحده آمریکا ساخته شد . صنعت کامپوزیت های چوب پلاستیک در مقایسه با تاریخچه بلند محصولاتی چون الوارهای چوبی طبیعی ، صنعتی تازه متولد شده است که در سال های اخیر با سرعت بسیار زیاد در عرصه جهانی گسترش یافت است.

نوشته ایجاد شد 5

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط

متنی که میخواهید برای جستجو وارد کرده و دکمه جستجو را فشار دهید. برای لغو دکمه ESC را فشار دهید.

بازگشت به بالا